Sådan ser du alle EURO 2020 kampene på TV eller streaming
Forening: Grundet A/F
Publiceret af: Freddy Chr Olesen
Dato: 06-12-2019 14:10:08
Kategori: Generelt
     

Når EURO 2020 sparkesi gang den 12. juni 2020, er det vigtigt at have det komplette overblik. Vi harlavet en tabel, som gør det let at se hvor – og hvornår du skal se med.

Når EURO 2020 sparkes i gang, er detvigtigt at du har de rigtige kanaler eller streamingservice til rådighed hvisdu er en af dem som gerne vil se de fleste kampe.

Det er Nordic Entertainment Group derhar rettighederne, og det betyder, at enten skal du have adgang til TV3kanalerne eller ViaPlay streamingservice hvis du vil have mulighed for at sealle kampene.

DR viser 22 af de i alt 51 kampe, somNordic Entertainment Group (NENT) har købt de danske tv-rettigheder til. NENTejer blandt andet streamingtjenesten Viaplay og TV3-kanalerne. Kampene som DRsender kan også ses på DR’s streamingtjeneste DRTV.

Nedenfor kan du se det komplettekampprogram for EURO 2020, og hvor og hvornår de sendes eller streames direkte.

OBS: Der kan forekomme små ændringer ikampfordelingen mellem DR og NENT Group i knockout-fasen, da DR viser alleDanmarks eventuelle kampe efter gruppespillet. 28 af NENT Groups eksklusiveTV-kampe fordeles på TV3-kanalerne senere.

EM 2020 kampprogram

Dato

Sted

Start

Kamp

TV / Streaming

Gruppekampe:

12/6

Rom

21:00

Italien – Tyrkiet

VIAPLAY / DR / DRTV

13/6

Baku

15:00

Wales – Schweitz

VIAPLAY / DR / DRTV

13/6

København

18:00

Danmark – Finland

VIAPLAY / DR / DRTV

13/6

St. Petersborg

21:00

Rusland – Belgien

VIAPLAY / TV3-KANALERNE

14/6

London

15:00

England – Kroatien

VIAPLAY / TV3-KANALERNE

14/6

Bukarest

18:00

Østrig – Playoff D (A)

VIAPLAY / DR / DRTV

14/6

Amsterdam

21:00

Holland – Ukraine

VIAPLAY / DR / DRTV

15/6

Glasgow

15:00

Playoff C – Tjekkiet

VIAPLAY / TV3-KANALERNE

15/6

Dublin

18:00

Polen – Playoff A

VIAPLAY / TV3-KANALERNE

15/6

Bilbao

21:00

Spanien – Sverige

VIAPLAY / TV3-KANALERNE

16/6

Budapest

18:00

Playoff A – Portugal

VIAPLAY / TV3-KANALERNE

16/6

München

21:00

Frankrig – Tyskland

VIAPLAY / DR / DRTV

17/6

St. Petersborg

15:00

Finland – Rusland

VIAPLAY / TV3-KANALERNE

17/6

Baku

18:00

Tyrkiet – Wales

VIAPLAY / DR / DRTV

17/6

Rom

21:00

Italien – Schweitz

VIAPLAY / TV3-KANALERNE

18/6

Bukarest

15:00

Ukraine – Playoff D (A)

VIAPLAY / TV3-KANALERNE

18/6

København

18:00

Danmark – Belgien

VIAPLAY / TV3-KANALERNE

18/6

Amsterdam

21:00

Holland – Østrig

VIAPLAY / DR / DRTV

19/6

Dublin

15:00

Sverige – Playoff B

VIAPLAY / TV3-KANALERNE

19/6

Glasgow

18:00

Kroatien – Tjekkiet

VIAPLAY / TV3-KANALERNE

19/6

London

21:00

England – Playoff C

VIAPLAY / DR / DRTV

20/6

Budapest

15:00

Playoff A (D) – Frankrig

VIAPLAY / TV3-KANALERNE

20/6

München

18:00

Portugal – Tyskland

VIAPLAY / TV3-KANALERNE

20/6

Bilbao

21:00

Spanien – Polen

VIAPLAY / DR / DRTV

21/6

Baku

18:00

Schweitz – Tyrkiet

VIAPLAY / TV3-KANALERN

21/6

Rom

21:00

Italien – Wales

VIAPLAY / TV3-KANALERNE

22/6

Amsterdam

18:00

Playoff D (A) – Holland

VIAPLAY / TV3-KANALERNE

22/6

Bukarest

18:00

Ukraine – Østrig

VIAPLAY / TV3-KANALERNE

22/6

St. Petersborg

21:00

Finland – Belgien

VIAPLAY / DR / DRTV

22/6

København

21:00

Rusland – Danmark

VIAPLAY / DR / DRTV

23/6

Glasgow

21:00

Kroatien – Playoff C

VIAPLAY / DR / DRTV

23/6

London

21:00

Tjekkiet – England

VIAPLAY / DR / DRTV

24/6

Bilbao

18:00

Playoff B – Sverige

VIAPLAY / TV3-KANALERNE

24/6

Dublin

18:00

Sverige – Polen

VIAPLAY / TV3-KANALERNE

24/6

Budapest

21:00

Portugal – Frankrig

VIAPLAY / TV3-KANALERNE

24/6

München

21:00

Tyskland – Playoff A (D)

VIAPLAY / TV3-KANALERNE

Ottendedelsfinaler:

27/6

Amsterdam

18:00

2A – 2B (38)

VIAPLAY / DR / DRTV

27/6

London

21:00

1A – 2C (37)

VIAPLAY / DR / DRTV

28/6

Budapest

18:00

1C – 3D/E/F (40)

VIAPLAY / TV3-KANALERNE

28/6

Bilbao

21:00

1B – 3A/D/E/F (39)

VIAPLAY / DR / DRTV

29/6

København

18:00

2D – 2E (42)

VIAPLAY / DR / DRTV

29/6

Bukarest

21:00

1F – 3A/B/C (41)

VIAPLAY / TV3-KANALERNE

30/6

Dublin

18:00

1D – 2F (44)

VIAPLAY / TV3-KANALERNE

30/6

Glasgow

21:00

1E – 3A/B/C/D (43)

VIAPLAY / TV3-KANALERNE

Kvartfinaler:

3/7

St. Petersborg

18:00

W41 – W42 (45)

VIAPLAY / DR / DRTV

3/7

München

21:00

W39 – W37 (46)

VIAPLAY / TV3-KANALERNE

4/7

Baku

18:00

W40 – W38 (47)

VIAPLAY / TV3-KANALERNE

4/7

Rom

21:00

W43 – W44 (48)

VIAPLAY / DR / DRTV

Semifinaler:

7/7

London

21:00

W46 – W45 (49)

VIAPLAY / TV3-KANALERNE

8/7

London

21:00

W48 – W47 (50)

VIAPLAY / DR / DRTV

Finale:

12/7

London

21:00

W49 – W50 (51)

VIAPLAY / DR / DRTV




 

 
Cookies

Kontakt

Grundet Antenneforening
Sekretariat
Ringdams Kobbel 30
7100 Vejle
Tlf: 77 35 42 00
Skriv til os